26 června, 2020

Pro rodiče

Jsme skautský oddíl a zabýváme se prací s dětmi. Naším posláním je podporovat osobní rozvoj, rozvíjet schopnosti sociální, mravní, intelektuální duchovní a nebo tělesné a propagovat etické standardy a vzory chování. Více o naše oddíle se dozvíte na stránkách o nás.

Členové oddílu jsou chlapci ve věku 11 -15 let. Pokud je váš syn mladší doporučujeme Vám kontaktovat Vlčata, oddíl určený těmto dětem.

Jak probíhá skautský rok

Od září do června se pravidelně scházíme na schůzkách. Jednou až dvakrát v měsíci pořádáme větší jedno nebo třídenní akce. V průběhu letních prázdnin pořádáme tábor. Přehledný plán všech akcí najdete v kalendáři.

Družinové schůzky

se konají jednou týdně vždy ve stejný den a stejnou hodinu. Vede je rádce družiny, který prošel výběrem a rádcovským kurzem. Většinou probíhají na klubovně ve Smetanových sadech.

Další družinové akce

jsou pořádány asi dvakrát ročně. Jedná se o zpravidla menší výpravu, kterou vede rádce. S celým průběhem akce je detailně seznámeno vedení oddílu, které případně program upraví.

Oddílové schůzky

se konají vždy první pátek v měsíci ve stejnou hodinu. Na starosti je má vedení oddílu.

Další oddílové akce

jsou akce pořádané asi 10krát ročně. Na starosti je má vedení oddílu a jedná se často o vícedenní akce nebo výpravy do vzdálenějších míst.

Ostatní akce

pořádá středisko Vyškov nebo vyšší organizační jednotky Junáka. Těchto akcí se často neúčastní celý oddíl. Jde o vzdělávací kurzy, charitativní sbírky, sportovní a jiné závody…

Tábor

je nejdůležitější akcí ve skautském roce, protože výchova v přírodě je jedním ze základních prvků skautské metody. O táboře jsou rodiče informováni zpravidla už v lednu. Účast na táboře je chápána jako naprostá samozřejmost a pokud by se Váš syn nemohl tábora ze závažných důvodů zúčastnit, je potřeba, abyste nám o tom dali vědět co nejdříve.

“Nejvýznamnější částí skautingu je život na táboře.”
Robert Baden Powell – zakladatel skautingu

Účast

Z praktických důvodů vyžadujeme, aby děti oznámili, že nemohou na jednu z oddílových, případně družinových akcí. Ideálně dát vědět v omluvenkovém formuláři, případně klidně i na sociálních sítích někoho z vedení, nebo SMS. Děkujeme, že omlouváte neúčast, pomáhá nám to s plánováním akcí.

Vedení oddílu

Mladí lidé, kteří dobrovolně pracují s dětmi, sami prošli (nebo stále procházejí) skautským oddílem, byli vybráni na základě zkušeností, absolvovali kurzy zaměřené na obory potřebné k vedení dětí a dále se o problematiku zajímají. Dospělí vedoucí mají akreditaci od ministerstva školství a absolvovaný zdravotnický kurz.

Váš syn bude potřebovat

Na schůzky:
  • Deník – kniha s prázdnými listy formátu A5 na poznámky a zápisy
  • Zápisník – blok ze kterého se můžou trhat listy na čmárání a hry
  • Propiska
  • 3 míčky – tenisové nebo hadrové míčky na hry
  • Šátek – většinou na zavázání očí
  • Skautská stezka
  • Uzlovačka – asi 2 m šňůry o průměru 3 mm (lze koupit ve sportovních potřebách)
Na výpravy a tábory:
  • Nůž
  • Spacák
  • Karimatka
  • Batoh

Kroj

  • Krojová košile
  • Hnědý šátek, turbánek a šňůrka
  • Opasek
  • Nášivky

Mezi povinné nášivky patří: domovenka, číslo oddílu, mezinárodní domovenka a znak WOSM.

Kroj byste měli synovi pořídit nejdéle do prvního tábora od příchodu do oddílu, kdy už bude jasné, že syn ve skautu zůstane. Šátek dostane od oddílu v momentě kdy splní nováčkovskou zkoušku. Funkční štítky získá od oddílu v momentě jeho jmenování do funkce. Nášivky odborek a odborností získá po splnění podmínek.

Kroj a jeho součásti můžete koupit buď v internetovém obchodě a nebo prostřednictvím našeho oddílu.

Vzhledem k tomu, že pořízení základního kroje je poměrně finančně náročné (téměř 700 Kč), požadujeme na první tábor pouze tyto základní věci. Na každém dalším táboře je kompletní kroj nezbytným vybavením.

Nášivky a odznaky na kroj umisťujte podle krojového řádu. Asi nejlepší bude, když to váš syn obkouká od ostatních. Orientačně se můžete podívat na program skautský kroj.

Kolik Vás to bude stát

Jednou ročně je nutné uhradit registrační poplatek ve výši kolem 1000,- (aktualizováno 2020). Z těchto peněz se část odvádí vyšším organizačním jednotkám a část zůstává středisku Vyškov na náklady spojené s chodem klubovny nebo třeba se vzděláváním činovníků (vůdcové oddílu, zdravotníci…).

Před akcemi se vybírá účastnický poplatek, který se liší v závislosti na nákladech.

  • U jednodenních výprav a akcí tvoří největší část nákladů jízdné, dále pak potřeby pro program, zdravotnický materiál, stezky a krojové doplňky, které členové “dostávají” od oddílu. Účastnický poplatek na běžnou výpravu se pohybuje kolem 50 Kč. U jednodenních akcí, které jsou něčím speciální, se v nákladech objeví třeba půjčení raftů, instruktor raftingu nebo lanových překážek. V těchto případech se účastnický poplatek řádově liší (přes 200 Kč).
  • U vícedenních akcí přibudou ještě náklady na jídlo a ubytování. Samozřejmě bude jiný účastnický poplatek pro výpravu pod stany (150 Kč – 250 Kč) a jiný pro výpravu do vzdálené skautské základny (250 Kč – 350 Kč).
  • Tábor je nejnáročnější akcí a účastnické poplatky nikdy nepokryjí náklady na akci. Všem sourozencům, kromě nejstaršího, je účastnický poplatek výrazně snížen.
  • U akcí, které nejsou tak běžné a jsou nákladnější, se snažíme vysvětlit náklady v informacích pro rodiče.

Jsme nezisková organizace a z vybraných peněz se hradí pouze náklady na chod oddílu. Všichni členové střediska Vyškov, stejně tak jako většina dalších členů Junáka, pracuje pro děti zcela bez nároku na jakékoliv finanční ohodnocení.